Biblioteka w Szkole 12/2016

13,50 zł | 52 stron

Produkt niedostępny

Prenumerata

Co w numerze?

Aż 52 strony!

 

Gratis:

Dodatek "Dyrektor w Szkole"

Certyfikat szkoły dbającej o czytelnictwo

 

Główne tematy:

  • Metro 2033 – scenariusz zajęć
  • Dyrektor – zmiana
  • Faktury, protokoły i inne dokumenty w bibliotece

Zagadnienia

Czytanie – sojusznik edukacji
3
Zagadnienia

Czytanie – sojusznik edukacji

Komentarz na temat miejsca czytania w bieżącej polskiej polityce oświatowej. Dlaczego czytanie powinno być docenione jako wielki sojusznik edukacji, nie tylko w roku szkolnym 2016/2017?
Juliusz Wasilewski

Warsztat pracy

Faktury, protokoły, inne dokumenty w bibliotece szkolnej
6-9
Warsztat pracy

Faktury, protokoły, inne dokumenty w bibliotece szkolnej

Kontynuacja praktycznego poradnika dotyczącego różnego typu dokumentów, które trzeba lub warto gromadzić w bibliotece szkolnej.
Danuta Majkusiak

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
10-11
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Odpowiedzi na następujące zagadnienia: Dwie umowy czy uzupełnienie etatu Zwolnienie od pracy na szkolenie internetowe Zniżka godzin dla bibliotekarza-wicedyrektora Godziny statutowe dla nauczyciela bibliotekarza Zaliczenie stażu do wysługi lat
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

Romeo i Julia na szkolnej scenie
12-14
Czytelnik w bibliotece

Romeo i Julia na szkolnej scenie

Jak wystawić profesjonalne przedstawienie w szkole, w której nie ma auli? Jak sprawić, żeby archaiczny język nie zniechęcił młodych aktorów i nie znudził słuchaczy? Praktyczny opis przygotowania i realizacji przedstawienia na motywach dramatu Szekspira. Pomysł ten można wykorzystać np. z okazji walentynek. Doświadczenia...
Bogumiła Pińczuk
17-19
Czytelnik w bibliotece

Kolory rubinu, szafiru i szmaragdu Przygotowujemy się do podróży w czasie

Regionalne zajęcia interdyscyplinarne lub oryginalny sposób realizacji projektu edukacyjnego osnuty wokół treści Trylogii czasu Kerstin Gier.  
Gabriela Bonk
20-21
Czytelnik w bibliotece

Czy znasz polskie legendy? Konkurs dla klas młodszych

Scenariusz konkursu dla dzieci sprawdzającego znajomość legend. Wykorzystano takie formy sprawdzianu wiedzy jak: zagadki, uzupełnianie opisów, prawda/fałsz, uzupełnianie luk.
Beata Maciąg
22-23
Czytelnik w bibliotece

Metro 2033 Scenariusz cyklu lekcji bibliotecznych

Scenariusz cyklu lekcji bibliotecznych na temat science fiction. Ciekawa propozycja analizy popularnej powieści Metro 2033 przez pryzmat ekologii i współczesnej debaty o środowisku w Polsce, z wykorzystaniem bieżącej prasy.
Anna Pietrusewicz

Scenariusze

Wiedźma Multimedia
24-29
Scenariusze

Wiedźma Multimedia Scenariusz przedstawienia

Scenariusz przedstawienia, które można wykorzystać podczas pasowania na czytelnika. Humorystyczna wariacja na temat znanych bajek uwrażliwiająca na zagrożenia związane z korzystaniem z nowych mediów.
Agnieszka Stawowska

Przegląd książek

Przegląd książek
30-31
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń

Dodatek:
Dyrektor w Szkole 01/2016

34
Dyrektor w Szkole

Dyrektorzy!

Przedstawiamy pierwszy numer "Dyrektora w Szkole" - dodatku, któremu patronuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty.
Dorota Kulesza-Tałan
35-37
Dyrektor w Szkole

Czy nadal warto...

Zamiast stawić czoła wyzwaniom cywilizacyjnym, które stoją przed naszymi szkołami, musimy znów reorganizować warsztat pracy nauczycieli. Stanowisko dyrektorów szkół zebranych na XI Kongresie Zarządzania Oświatą w sprawie planowanej reformy edukacji.
Marek Pleśniar
38-39
Dyrektor w Szkole

Gdzie znajdziemy najbystrzejsze dzieciaki na świecie?

Kiedy w 2013 r. cieszyłam się z wysokich notowań polskich uczniów w badaniach PISA albo kiedy rok temu czytałam książkę Amandy Ripley, nie obawiałam się jeszcze, że chwalony na świecie polski system edukacyjny może zostać nagle zmieciony. Nie wiem, jaka będzie sytuacja, kiedy ten artykuł ukaże się w druku....
Dorota Kulesza-Tałan
40-41
Dyrektor w Szkole

Grzyby i... godziny „karciane”

Polityczne deklaracje realizowane półśrodkami z pewnością nie naprawią systemu edukacji. Potrzebna jest szeroka dyskusja i opisanie statusu nauczyciela w nowym akcie prawnym. Patrząc jednakże na sposób wprowadzania zmian przez MEN, trudno o optymizm.
Jacek Rudnik
42-44
Dyrektor w Szkole

Dyrektor w zmianie Jak zadbać o siebie

Jakiej pomocy - w obliczu chaosu, który jest serwowany w oświacie - dyrektor powinien udzielić sam sobie? Bywają przecież sytuacje, w których najpierw należy zadbać o siebie, żeby następnie można było zająć się innymi. Od dyrektora oczekuje się, aby był oparciem dla pracowników i uczniów, ale jeśli nie zadba on o...
Dorota Czerwonka
45-47
Dyrektor w Szkole

Uwalniamy zeszyty! OK zeszyt: drogą do budowania odpowiedzialności uczniów za proces uczenia się

Zeszyt - podstawowa pomoc każdego ucznia. Co zrobić, żeby umożliwiał uczniom decydowanie o tym, w jaki sposób się uczą, żeby wyzwalał ich kreatywność i ciekawość przedmiotu?
Justyna Franczak
48-50
Dyrektor w Szkole

A jeśli zmiana, to co nam może przynieść w liczbach?

Proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany będą miały duży wpływ na organizację sieci szkół w poszczególnych jednostkach samorządów terytorialnych. Liczebność (różna w kolejnych latach) wpłynie zasadniczo na lokalne plany. Dla potrzeb pojedynczej gminy, miasta i powiatu trzeba od skali systemu, gdy...