Co w numerze?

Zakończenie roku w bibliotece to wiele czynności, które trzeba wykonać. Warto przy okazji pokazać zakres pracy nauczyciela bibliotekarza, by rozwiać stereotypy i podjąć próbę znalezienia sojuszników wśród grona pedagogicznego.

Zagadnienia

Szkoła w ogniu
3-4
Zagadnienia

Szkoła w ogniu

Kalendarium najważniejszych wydarzeń w toczącej się debacie o reformie edukacji z udziałem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Juliusz Wasilewski
15
Zagadnienia

Działalność społeczna a awans zawodowy

Współpraca z organizacjami pożytku publicznego to nie tylko działanie na rzecz środowiska i szkoły, lecz także własnego rozwoju zawodowego. Omówienie zagadnienia na przykładzie współpracy autorki z Chrześcijańską Służbą Charytatywną.
Agnieszka Wróbel

Warsztat pracy

7-9
Warsztat pracy

Zakończenie roku szkolnego w bibliotece szkolnej

Przegląd i omówienie najważniejszych czynności, które trzeba wykonać w związku z zakończeniem roku szkolnego w bibliotece (m.in. sprawozdanie, statystyka, podręczniki).
Danuta Majkusiak

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
10-11
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Godziny doraźne w czasie pracy nauczyciela bibliotekarza Coroczne ograniczenie etatu Emerytura na tzw. starych zasadach Emerytura nauczyciela Urlop dla poratowania zdrowa Dodatkowe zatrudnienie
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

12-14
Czytelnik w bibliotece

Spotkanie z Panem Kleksem, czyli grywalizacja w bibliotece

Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej z wykorzystaniem elementów grywalizacji. Zrealizowany w bibliotece pedagogicznej, ale podobne spotkanie można zorganizować także w szkole.
Jarek Leciejewski
16-17
Czytelnik w bibliotece

Narodowe Czytanie – ze szkolnym teatrem!

Praktyczna instrukcja, jak w oryginalny sposób włączyć się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, zainicjowaną przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akcja może stać się chlubnym zwyczajem społeczności szkoły i okazją do popularyzacji klasyki literatury.
Justyna Szawara, Ewa Bojarowska
18-21
Czytelnik w bibliotece

Z książką na dobre i na złe Scenariusze spotkań biblioterapeutycznych

Program obejmuje cykl spotkań z książką. Omawiane są różne problemy, z którymi mogą się zetknąć młodzi ludzie: przemoc, nieplanowane macierzyństwo, narkotyki, bulimia.
Aleksandra Stempniak
22
Czytelnik w bibliotece

W zoo pana Brzechwy Scenariusz spotkania

W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” uczennice klasy II liceum pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza odwiedziły przedszkole, aby popularyzować czytelnictwo wśród najmłodszych.
Paulina Pacyna-Dawid
23-24
Czytelnik w bibliotece

Historia nie musi być nudna Praca z kółkiem czytelniczym

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem twórczości Jane Austen dla uczestniczek koła czytelniczego. Celem jest zapoznanie uczennic z życiem i twórczością Jane Austen, życiem, które wiodła angielska klasa wyższa na początku w. XIX (obyczajowość, stosunki społeczne), oraz z...
Katarzyna John
Polska biblioteka szkolna w Kanadzie
26
Czytelnik w bibliotece

Polska biblioteka szkolna w Kanadzie

Opis biblioteki działającej w polskiej szkole przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto. Biblioteka promuje literaturę polskojezyczną w Kanadzie i podejmuje wiele inicjatyw na rzecz czytelnictwa.
Michał Brdak
27
Czytelnik w bibliotece

Od stóp do głów. Konkurs frazeologiczny

Scenariusz konkursu frazeologicznego dla uczniów klasy IV-VI. Test w formie 25 pytań sprawdza znajomość związków związanych z wybranymi częściami ciała (stopami i głową).
Janina Witek
28-29
Czytelnik w bibliotece

Bajkowi bohaterowie. Scenariusz lekcji bibliotecznej

Scenariusz lekcji bibliotecznej kształcących kompetencje czytelnicze, który można wykorzystać w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych (niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim).
Magdalena Kuc
30-31
Czytelnik w bibliotece

Czytanie to przyjemność Internetowy konkurs czytelniczy

Scenariusz internetowego konkursu czytelniczego, który można przystosować do indywidualnych upodobań czytelniczych młodzieży. Pytania dotyczą powieści dla nastolatków. Konkurs można zorganizować z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Dominika Wiercigroch

Scenariusze

Tadeusz Kościuszko
32-34
Scenariusze

Tadeusz Kościuszko Scenariusz

Scenariusz poświęcony Tadeuszowi Kościuszce w formie powtórki z historii. Uczniowie i uczennice postanawiają przygotować film biograficzny o Kościuszce złożony ze scen ukazujących różne etapy jego działalności politycznej i przeprowadzają wywiad.
Agnieszka Stawowska

Informacje

Obchody i rocznice w roku szkolnym 2017/2018
35-37
Informacje

Obchody i rocznice w roku szkolnym 2017/2018

Monika Kucharczyk-Kubacka

Przegląd książek

Przegląd książek
38-39
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń