Biblioteka w Szkole 05/2016

13,50 zł | 64 stron

Produkt niedostępny

Prenumerata

Co w numerze?

Tematy z okładki:

  • Jak nie czytam, jak czytam! – biblioteki ustanawiają rekord masowego czytania w jednym momencie
  • Likwidacja godzin karcianych
  • Maraton czytania
  • Cichociemni – scenariusz

Gratis:

Zagadnienia

Nie poddawajmy się, walczmy
3-4
Zagadnienia

Nie poddawajmy się, walczmy

Apel o walkę o biblioteki szkolne z wnętrza środowiska bibliotekarzy szkolnych. To ze strony bibliotekarzy powinien wyjść impuls, by zadbać o pozycję bibliotek szkolnych i udowodnić samorządowcom, że warto w nie inwestować. Bierność to dla samorządu przyzwolenie na bezkarne niszczenie bibliotek szkolnych.
Monika Rowińska
Jak nie czytam, jak czytam - Ogólnopolska akcja masowego czytania
6-9
Zagadnienia

Jak nie czytam, jak czytam - Ogólnopolska akcja masowego czytania

10 czerwca 2016 r. o godzinie 10 biblioteki ustanowią rekord czytania książek w jednym momencie. Weź udział w niespotykanej dotąd akcji ogólnopolskiego, masowego czytania, promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne.

Prawo w szkole

Prawnik odpowiada
12-13
Prawo w szkole

Prawnik odpowiada

Odpowiedzi na następujące zagadnienia: Emerytura pomostowa dla nauczyciela Nagroda jubileuszowa Dodatek specjalistyczny Zaliczenie pracy zagranicą do pracowniczego stażu pracy
Dariusz Skrzyński

Czytelnik w bibliotece

14-15
Czytelnik w bibliotece

Książkobranie w szkole

Prosta w organizacji akcja, która pokaże uczniom, że czytanie jest fajne. Pomysł można wykorzystać przy spełnianiu wymagań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Danuta Twerd, Anna Margas
16-18
Czytelnik w bibliotece

Maraton czytania dzieciom

Gimnazjaliści i licealiści czytają przedszkolakom z podziałem na role. Spotkania są koordynowane przez bibliotekę publiczną, co stanowi dobry przykład współpracy. Pomysł na spełnienie wymagań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Teresa Kasza
19-20
Czytelnik w bibliotece

Pod presją stereotypów Scenariusz lekcji bibliotecznej

Scenariusz lekcji poświęconej uprzedzeniom, stereotypom, homofobii i dyskryminacji na tle orientacji seksualnej na podstawie książki Charlie Stephena Chbosky’ego. Podczas lekcji uczniowie poznają definicję stereotypu, oglądają film i analizują książkę Chbosky'ego.
Anna Pietrusewicz
Mit o Dedalu i Ikarze. Konkurs
20
Czytelnik w bibliotece

Mit o Dedalu i Ikarze. Konkurs

Konkurs z wiedzy mitologicznej dla uczniów klas V szkoły podstawowej. Sprawdza znajomość mitu o Dedalu i Ikarze formie testu złożonego z 20 pytań.
Janina Witek
Mityczni ojcowie
21-22
Czytelnik w bibliotece

Mityczni ojcowie

Propozycja oryginalnego konkursu z okazji Dnia Ojca. Uczniowie przystępują do konkursu mitologicznego przebrani za starożytnych bogów i boginie. Rywalizacja jest połączona z performansem i dramą.
Grażyna Okroj

Scenariusze

Z Sienkiewiczem przez karty powieści
23-26
Scenariusze

Z Sienkiewiczem przez karty powieści Scenariusz przedstawienia

Scenariusz przedstawienia utrwalający treść najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. W scenkach śnionych przez zmęczonego ucznia w biblotece występują bohaterowie W pustyni i w puszczy, Trylogii i Quo vadis.
Agnieszka Stawowska
Co znaczy wolność
27-31
Scenariusze

Co znaczy wolność Scenariusz spektaklu teatralnego o Cichociemnych

Scenariusz spektaklu o Cichociemnych – żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych desantowanych do okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Uczniowie wcielają się w rolę zwyczajnych przedstawicieli epoki praz w żołnierzy.
Witold Pelka

Przegląd książek

Przegląd książek
32-33
Przegląd książek

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Bernadeta Listwoń

Informacje

34
Informacje

Innowacyjna biblioteka

Biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju zdobyła główną nagrodę w konkursie „Lider Innowacji”, organizowanym przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Konkurs skierowany był do szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego, a jego głównym celem była promocja szkół i...
Anna Dobraczyńska

Dodatek:
Biblioteka – Centrum Informacji 02/2016

3-5
Perspektywy i innowacje

Jaki jest pożytek z umiejętności programowania?

Nauka programowania ma coraz więcej zwolenników i entuzjastów na całym świecie. Otwiera możliwości na przyszłość i może być przygodą życia, zarówno dla nauczyciela bibliotekarza, jak i dla ucznia.
Hanna Basaj
6-8
Perspektywy i innowacje

Programowanie w bibliotece szkolnej? Dlaczego nie!

Niedawno firma Google wystąpiła z ogólnopolskim projektem dla uczennic - DressCode. A może biblioteczne centrum multimedialne również mogłoby otworzyć się na tematykę związaną z informatyką, tworzeniem aplikacji i programowaniem?
Rozanna Bogacz
9-10
Arkana warsztatu

Minecraft na usługach biblioteki

Biblioteka szkolna jest miejscem otwartym na różne zainteresowania uczniów. Dobra orientacja w świecie gier komputerowych pomaga zbliżyć się do młodego pokolenia.
Magdalena Brewczyńska
11-12
Z doświadczeń/ Z bibliotek

Współpraca biblioteki szkolnej z rodzicami uczniów

Wykorzystywany na różne sposoby sprzęt komputerowy ułatwia lub wręcz umożliwia kontakt z rodzicami. Pozwala na prezentację polecanych zasobów, informuje o czytelnictwie i akcjach biblioteki.
Gabriela Bonk
13-17
Scenariusze i projekty

Mój dom - multimedialne projektowanie domów Scenariusz projektu edukacyjnego z przedmiotu wiedza o kulturze

Szersze zagadnienie: Architektura - projektowanie przestrzeni.Czas realizacji: dwa razy po 45 minut.Lekcja 1.: Czym jest dom?Lekcja 2.: Projektowanie domów.Główny cel: umiejętność zaprojektowania funkcjonalnego i przyjaznego dla mieszkańców domu jednorodzinnego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.Cele...
Michał Luberda
18-20
Scenariusze i projekty

Małopolska w literaturze, literatura w Małopolsce Refleksje po konkursie literacko-plastycznym

Poprzez zabawę i własną twórczość uczniowie zapoznali się z dorobkiem pisarzy związanych z Małopolską. Organizatorzy konkursu dzielą się pomysłami i pokazują problemy, dotyczące zwłaszcza respektowania prawa autorskiego.
Dorota Szafraniec
21-25
Przedstawiamy SCI

Tu zaszła zmiana! Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 w Krakowie

Doświadczeni nauczyciele bibliotekarze, świadomi celów edukacyjnych, wychowawczych, misji szkoły integracyjnej opisują działania, które podejmują w celu wychowania dobrych, mądrych i wrażliwych ludzi.
Teresa Stanisławczyk, Justyna Czyż-Seidel
26-27
Przedstawiamy SCI

Biblioteka (nie tylko) centrum informacji

Bolkowska biblioteka jest miejscem happeningów, spotkań klubu dyskusyjnego, twórców gazetki, nocy czytelniczych... Na atrakcyjność i klimat biblioteki wpływa również technologia informacyjno-komunikacyjna wykorzystywana w codziennej pracy.
Justyna Graszkiewicz